home  »  Pielgrzymka do Rzymu

Pielgrzymka do Rzymu
Jubileusz Milosierdzia 2015/2016

8 grudnia 2015 roku w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Papież Franciszek otworzy w Rzymie Drzwi Święte, symboliczny gest będący znakiem nadzwyczajnego Roku Jubileuszowego Bożego Miłosierdzia, który zakończy się 20 listopada 2016r. Będzie to rok wyjątkowy poświęcony refleksji nad dziełami Bożego Miłosierdzia „w stosunku do tego wszystkiego, co ma wymiar człowieczeństwa“ (Misericordiae Vultus 9); motto tego roku brzmi: „miłosierni jak Ojciec“.

Specjalnym znakiem Roku Świętego będzie pielgrzymowanie do świętego i wiecznego miasta Rzym, które przygotowuje się na przyjęcie pielgrzymów z całego świata. Przybędą oni aby przekroczyć Bramę Miłosierdzia, doświadczając w ten sposób miłości Boga, „który pociesza, przebacza i obdarza nadzieją“ (Misericordiae Vultus). Celem ich wizyty będzie również nawiedzenie miejsc, które stały się punktem docelowym długiej i wytrwałej podróży wiary świętych Apostołów Piotra i Pawła, co uczyniło z Rzymu punkt centralny Chrześcijaństwa. Kościoły rzymskie ponadto zawierają wiele cennych relikwi Chrystusa przyniesionych do Świętego Miasta przez pierwszych pielgrzymów, którzy nawiedzili miejsca święte w Ziemi świętej.

Franciszkańska agencja turystyczna FrateSole (Brat Słońce) wraz z franciszkańską Kustodią Ziemi św. oferuje organizację tras pielgrzymowych, artystycznych, oraz kulturowych w samym Rzymie oraz w całych Włoszech. Szczegółowe programy będą wkrótce dostępne online; będzie się więc można zwracać do nas bezpośrednio w celu opracowania programów spersonalizowanych, odpowiadających potrzebom i zamiarom danej grupy pielgrzymkowej, z jakiejkolwiek części świata by ona nie pochodziła.

Sugerowane propozycje tras pielgrzymowania w Rzymie:

„Pielgrzymka jest znakiem szczególnym w Roku Świętym, ponieważ jest ikoną drogi, którą każda osoba przemierza w czasie swojej egzystencji. Życie jest pielgrzymką, a istota ludzka to viator, pielgrzym, który przemierza drogę aż do osiągnięcia pożądanego celu. Również po to, aby dotrzeć do Drzwi Świętych w Rzymie i w każdym innym miejscu, będziemy musieli pójść na pielgrzymkę, każdy na miarę własnych sił. Stanie się ona znakiem, że również miłosierdzie jest celem, który mamy osiągnąć, a który wymaga zaangażowania i poświęcenia. Pielgrzymka zatem niech stanie się bodźcem do nawrócenia: przekraczając Drzwi Święte pozwolimy się objąć miłosierdziu Bożemu i zaangażujemy się, byśmy byli miłosierni dla innych, tak jak Ojciec jest miłosierny dla nas.”
Misericordiae Vultis 14

ask a quotation

* required fields